booked.net
Üst Reklam Alanı
160×600 Berrak

TERÖRDEN EN ÇOK ZARAR GÖREN 14. ÜLKEYİZ

TERÖRDEN EN ÇOK ZARAR GÖREN 14. ÜLKEYİZ

TERÖR SALDIRILARINA GEÇEN YIL 300’DEN FAZLA KURBAN VEREN TÜRKİYE, TERÖRİZMDEN EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKELER ARASINDA YER ALIYOR..
BEŞİKTAŞ’TA CUMARTESİ GÜNÜ MEYDANA GELEN TERÖR SALDIRISI 1 YIL İÇİNDE SADECE İSTANBUL’DA MEYDANA GELEN 7’NCİ BÜYÜK ÇAPLI TERÖR SALDIRISI OLARAK KAYITLARA GEÇTİ. TERÖR OLAYLARININ DÜNYA EKONOMİSİNE ZARARI YILDA 90 MİLYAR DOLARI BULURKEN, TERÖRÜN EN ÇOK VURDUĞU 15 ÜLKE ARASINA TÜRKİYE DE GİRDİ. 150 BİN TERÖR OLAYININ DERLENMESİYLE YAPILAN ARAŞTIRMADA TÜRKİYE, 160 ÜLKE İÇİNDE 14. OLDU…
BU YIL, BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE TERÖR NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI YÜZDE 10 AZALDI ANCAK YİNE DE 30 BİNE YAKLAŞTI.
IŞİD VE BOKO HARAM’A YÖNELİK OPERASYONLAR TERÖRDEN ETKİLENEN KİŞİ SAYISINI AZALTIRKEN, DİĞER YANDAN IŞİD EYLEM ALANINI 28 ÜLKEYE KADAR GENİŞLETTİ. TERÖR SALDIRILARINDA ÖLÜMLERİN YÜZDE 72’Sİ 5 ÜLKEDE; IRAK, AFGANİSTAN, NİJERYA, PAKİSTAN VE SURİYE’DE MEYDANA GELDİ. BURDAKİ ÖLÜMLERDENSE IŞİD, BOKO HARAM, TALİBAN VE EL KAİDE SORUMLU… TÜRKİYE, FRANSA, BELKÇİKA VE DANİMARKA GİBİ ÜLKELERDE YOĞUNLAŞAN SALDIRILARDAYSA, KAYIP SAYISI YÜZDE 1000 ORANINDA ARTTI.
UZMANLAR, TERÖRÜN DÜNYA EKONOMİSİNE ZARARINIYSA 90 MİLYAR DOLAR OLARAKAK HESAPLADI.
EN AZILI TERÖR ÖRGÜTÜ IŞİD’İN YILLIK GELİRİ YAKLAŞIK 2 MİLYAR DOLAR OLARAK HESAPLANDI. BAŞLICA GELİR KAYNAĞI PETROL KAÇAKÇILIĞI OLAN ÖRGÜTÜN VERGİ ADI ALTINDA PARA TOPLAMA, TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI, UYUŞTURUCU TİCARETİ, FİDYECİLİK VE BAĞIŞLAR YOLUYLA DA GELİR ELDE ETTİĞİ BELİRTİLDİ. SADECE PETROL SATIŞINDA IŞİD’İN GELİRİ 500 MİLYON DOLARI GEÇTİ. KOALİSYON GÜÇLERİNİN ŞU AN İÇİN ALABİLDİĞİ ÖNLEMSE, IŞİD’İN ELİNDEKİ RAFİNERİ VE KONVOYLARI VURMAK…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir