booked.net
Üst Reklam Alanı
160×600 Berrak

FİDEL CASTRO YAŞAMINI YİTİRDİ

FİDEL CASTRO YAŞAMINI YİTİRDİ

DÜNYA, ÇOK ÖNEMLİ BİR LİDERİ KAYBETTİ.. KÜBA DEVRİMİ’NİN LİDERİ FİDEL CASTRO 90 YAŞINDA HAYATA VEDA ETTİ.
1950 yılında Hukuk Doktoru olarak mezun olduktan kısa bir süre sonra avukatlık yaptı. 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisi’nden adaylığını koydu ve aktif politikaya atıldı. Sonra da Diktatör Batista’yı devirmek için 1953’te kendisine inananların oluşturduğu 125 arkadaşı ile bir gerilla grubu kurdu.

1953’te Küba’da iktidarda bulunan diktatör Batista’ya karşı gerilla mücadelesini başlattı. Batista ülkeden kaçınca başbakan oldu. O KÜBA’YI YENİDEN HALKINA VEREN LİDER OLARAK TANINIRKEN, 2006’da sağlık problemleri baş gösterdi. Yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve Küba Komünist Partisi Lideri olan kardeşi Raúl Castro’ya devretti.

Sonra da 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı. Dünyada en uzun süreyle iktidarda kalan üçüncü liderdi O..

ABD’nin kendisini darbe ve zorla devirme çabalarına yaklaşık 50 yıl boyunca direndi. ve küçük bir Karayip ülkesi olan Küba’yı tüm dünyada bir direniş sembolüne dönüştürdü..

VE KARDEŞİ RAUL CASTRO’DAN “Küba devriminin başkomutanı akşam 22.29’da yaşamını yitirdi” açıklaması geldi.

90 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN FİDEL CASTRO, Son olarak geçen nisan ayında Komünist Parti’nin kongresinde bir konuşma yapmış, “Yakında 90 yaşına gireceğim. Bu hiç hayal etmediğim bir şeydi” demişti. BU VEDA KONUŞMASINDA DA İDEALİSTLİĞİNİ BİR KENARA BIRAKMAYARAK “Yakında ben de diğerleri gibi olacağım. Hepimizin zamanı geliyor. Ancak Kübalı komünistlerin fikirleri, idealleri yaşamaya devam edecek” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir